W Polsce panuje szkodliwy stereotyp, że komiksy nadają się jedynie dla dzieci. Wiele osób omija w ten sposób wiele wartościowych lektur. Niektóre dzieła znacznie przewyższają książki, zarówno pod względem ambicji, jak i emocji, które przekazują. Które z komiksów powinien przeczytać każdy dorosły? 

Komiksy amerykańskie 

Nie wszystkie komiksy superbohaterskie opierają się na walkach i patetycznych przemowach. Takie tytuły jak „Watchmen: Strażnicy” czy „Powrót Mrocznego Rycerza” udowadniają, że historie obrazkowe mogą być mroczne i opowiadać o poważnych problemach. Warto sięgnąć również po inny komiks Franka Millera, czyli „V jak Vendettę”, która ma zabarwienie polityczne i porusza temat rewolucji. Komiksy mogą opowiadać nawet o II wojnie światowej i Holocauście, czego przykładem jest arcydzieło „Maus”. Opowiada ono o życiu ojca twórcy komiksu, czyli Arta Spiegelmana, który musiał przeżyć obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. 

Komiksy z Azji 

Mnóstwo wartościowych tytułów pochodzi też z Azji. Ważnym komiksem jest „Persepolis”, który opowiada o życiu kobiet w Iranie i kulturze islamskiej. Warto zwrócić uwagę na rynek mang – bardzo popularnych również w Polsce. Te japońskie komiksy są bardzo wszechstronne gatunkowo. Można tu znaleźć zarówno historie fantasy („Berserk”), romanse („Kaguya-Sama”), bijatyki („Dragon Ball”), jak i opowieści o zabarwieniu historycznym („Vinland Saga”). Sukcesu Japonii pozazdrościła Korea, która zaczęła wydawać tzw. manhwy. Do ciekawszych tytułów należą „Tower of God” albo „Girl’s of the Wild’s”.