Gry planszowe to bardzo miłe spędzenie czasu z rodziną, znajomymi lub przyjaciółmi. Pozwalają odpocząć naszym oczom od współczesnych pożeraczy czasu, czyli telewizora i komputera. Gry wymagają wytężenia szarych komórek oraz wzmacniają więzi międzyludzkie, a na dodatek są dobre dla ludzi w różnym wieku.

Jedną z największych zalet gier planszowych jest ich różnorodność. Mamy do dyspozycji ogromną ilość rodzajów gier począwszy od tych najbardziej tradycyjnych do tych najnowszych, pojawiających się co rok w ofercie na rynku. Każdy na nim może znaleźć coś dla siebie i swoich upodobań. Gry rozwijają u dzieci wiedzę i umiejętności, a także uczą uczciwości i zasad fair play.
Gry można podzielić na różne kategorie takie jak gry towarzyskie, ekonomiczne, strategiczne, historyczne, biznesowe, gry planszowe RPG i fantasy, przygodowe, interakcyjne oraz edukacyjne.

Gry edukacyjne pomagają dzieciom w rozszerzaniu wiadomości z bardzo wielu dziedzin: geografia, języki obce, chemia, geografia czy historia. Najbardziej popularne gry z tej kategorii to przede wszystkim Scrabble, Było sobie życie, Bystre oczko czy Kot w worku.

Warto grać w gry planszowe, ponieważ to bardzo dobra forma rozrywki bez względu na wiek. Pozwalają na wspólne spędzanie czasu z najbliższymi oraz umożliwiają odreagowanie szkolnych stresów. Pozwalają wejść w nowe, nieznane przedtem role, uczą podejmowania decyzji, przewidywania i ponoszenia odpowiedzialności. Gry planszowe uczą współpracy, która w życiu codziennym jest tak bardzo ważna.