Może się wydawać, że gry planszowe dawno odeszły do lamusa, a zainteresowanie nimi dzieci i młodzieży to wyzwanie na miarę zdobycia K2 zimą. Jednakże nic bardziej mylnego – gry planszowe mają się wbrew pozorom całkiem dobrze.
Renesans gier planszowych
Gry planszowe ostatnimi czasy wracają do łask. Co ciekawe, ich walory dostrzegają zwłaszcza ci, którzy już jakiś czas temu dziećmi być przestali. Może to w dużym stopniu wynikać z sentymentu, jakim darzone są beztroskie czasy dzieciństwa, kiedy to gra w gry planszowe przygodowe była na porządku dziennym. Warto zwrócić uwagę, że zwłaszcza gry przygodowe budzą najwięcej pozytywnych emocji. Trudno się temu dziwić, gdyż, podobnie jak książki przygodowe, pozwalają one przeżywać nieosiągalne dla wielu w rzeczywistości atrakcje i osobliwości.
Jak zachęcić dzieci do grania w gry przygodowe?
Może się wydawać, że trudno dziś znaleźć dzieci, które wybrałyby gry planszowe ponad gry komputerowe. Najłatwiej było zaszczepić w nich zwyczaj grania w gry planszowe jak najwcześniej. Również wspólne rodzinne granie w gry planszowe przygodowe może pozytywnie wpływać nie tylko na sam stosunek do gier, ale również na relacje rodzinne. Szczególnie gry przygodowe powinny przypaść dzieciom do gustu, gdyż działają na wyobraźnię i pomagają wczuć się w bohaterów filmów czy książek przygodowych, co może być atrakcyjne zwłaszcza dla chłopców. Ponadto gry planszowe pomagają nawiązywać i pogłębiać relacje o wiele lepiej niż gry komputerowe – nawet te online.
Gry planszowe, szczególnie te przygodowe, są świetnym źródłem rozrywki zarówno dla młodszych jak i starszych domowników. Poza tym są nieocenione, gdy w grę wchodzi zacieśnianie relacji z innymi ludźmi – wspólne granie pozwala nieraz bardzo dobrze poznać drugiego człowieka. Warto zatem zainwestować chwilkę czasu i zagrać z bliskimi w jakąś grę planszową.